Jak wybrać fotografa do sesji zdjęciowej?

Ostatnio na Instagramie i Facebooku zadałam pytanie o to co jest najważniejsze przy wyborze fotografa. Dostałam różne odpowiedzi, jednak większość z nich dotyczyła dwóch kwestii: tego czy podobają mi się zdjęcia fotografa oraz obszaru tematycznego jakim dany fotograf się zajmuje. Zdecydowanie te dwa aspekty nie wyczerpują tematu.

Dziś postanowiłam odpowiedzieć sama na to pytanie i zwrócić uwagę na aż 7, wg mnie, bardzo ważnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze fotografa na swoją wymarzoną sesję zdjęciową. 

sesja z koniem poznań sesja konna fotograf poznań kórnik sesja dziecięca prezent sesja rodzinna atrium fitness i stajnia Swarzędz

Twoje oczekiwania

Najważniejszym etapem, który musi poprzedzić wybór fotografa jest zastanowienie się nad tym czego dokładnie oczekujemy od sesji i na jakich efektach nam zależy. Z tego pierwszego punktu wynikać będą 2 następne.

Specjalizacja

Polecam wybrać fotografa, który specjalizuje się w danej dziedzinie. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ dzięki tej specjalizacji mamy pewność, że fotograf podoła zadaniu i będzie dobrze przygotowany. Przede wszystkim będzie to widoczne we współpracy w czasie sesji – fotograf obyty z daną tematyką bez problemu zaproponuje konkretne pozy, na sesji rodzinnej będzie wiedział jak sprawnie i zabawnie działać z dziećmi. Niesamowicie ważne jest to przy sesjach noworodkowych, gdzie fotograf musi bezpiecznie przygotować i ułożyć malutkiego człowieka do zdjęć. Również przy sesjach z koniem warto zdecydować się na specjalistę. Praca z tymi wielkimi zwierzakami nie zawsze jest bezpieczna, a dodatkowo trzeba wiedzieć jak najkorzystniej przedstawić nie tylko człowieka, ale i te piękne zwierzęta na zdjęciach. 

sesja z koniem poznań sesja konna fotograf poznań kórnik sesja dziecięca prezent sesja rodzinna atrium fitness i stajnia Swarzędz

Styl i portfolio

Kolejnym punktem, który jest niesamowicie ważny to fakt czy zdjęcia się nam po prostu podobają. Każdy fotograf kształtuje swój własny styl, który powinien być widoczny w całym portfolio. Wchodząc na stronę internetową fotografa oprócz przejrzenia zakładki Portfolio lub Galeria, proponuję przejrzeć parę całych sesji z zakładki Blog (czasem nazwanej Historie).

Osoba fotografa

Decydując się na sesję, warto zaznajomić się trochę bardziej z samą osobą wykonującą zdjęcia. Obecnie wielu fotografów pokazuje siebie na story/relacjach, więc jest to świetna okazja do sprawdzenia czy nadajemy na tych samych falach 😉 Innym miejscem gdzie przebija osobowość twórcy są opisy do zdjęć, wpisy na blogu no i klasyczna zakładka „O mnie” na stronie internetowej. Mając ekstrawertyczną rodzinę, pełną energii i szaleństwa najprawdopodobniej doskonale dogadasz się z fotografem zbliżonym charakterem do Ciebie.

Paulina Bodych Fotografia fotograf poznań sesje z koniem jak wybrać fotografa sesja konna rodzinna poznań kórnik sesja rodzinna atrium fitness i stajnia Swarzędz

Kontakt

Bardzo ważna jest komunikacja z fotografem. Czy odpisuje lub oddzwania w miarę szybko? Czy ma jasną ścieżkę współpracy, którą przedstawia przy ustaleniach? Czy po prostu jest sympatyczny i rozwiewa Twoje wątpliwości podczas rozmowy? Sesja sama w sobie często potrafi być stresująca, a dobra komunikacja może zdziałać cuda.

Formalności

Często rzecz pomijana i nielubiana przez wszystkich. A jednak warto mieć jasność ustaleń. Umowa albo regulamin, który przed sesją trzeba zaakceptować to moim zdaniem podstawa we współpracy. Zabezpiecza zarówno fotografa, jak i Klienta i eliminuje wiele pytań. 

Opinie i rekomendacje

Ostatni aspekt, całkiem oczywisty, to opinie i rekomendacje. Przed finalnym wybraniem fotografa warto sprawdzić jego opinie zarówno na Facebooku jak i w wizytówce Google.
Rekomendacje od naszych znajomych również będą bardzo dobrym, a może i najlepszym dowodem na to, że warto danego fotografa wybrać 🙂

To moje 7 ważnych aspektów, na które warto zwrócić uwagę wybierając fotografa, niezależnie od tego jakiego rodzaju sesję zamierzamy wykonać. Być może ktoś będzie zaskoczony tym, że nie wymieniłam jako kryterium ceny. Zrobiłam to nie bez powodu. Oczywiście, musimy brać pod uwagę nasz budżet jaki jesteśmy w stanie na sesję przeznaczyć, jednak cena nie jest żadnym kryterium jakości i naszego przyszłego zadowolenia. Na cenę usług fotograficznych wpływa bardzo dużo czynników i tylko jedną z nich są umiejętności fotografa – o tym więcej możesz przeczytać w moim wpisie „Dlaczego sesja zdjęciowa tyle kosztuje?”.

Jestem bardzo ciekawa jakie są Wasze przemyślenia. Zachęcam do podzielenia się nimi w komentarzu lub wiadomości prywatnej 🙂

Do usłyszenia!
Paulina

Paulina Bodych Fotografia sesja z koniem fotograf poznań kórnik

Cześć! Cieszę się, że tu jesteś😊 Bądźmy w kontakcie – wpadnij na mojego Instagrama, na którym jestem aktywna prawie codziennie.
A jeśli masz pytania do swojej wymarzonej sesji zdjęciowej, śmiało napisz lub zadzwoń do mnie. Chętnie Cię poznam i na nie odpowiem. ☺️

Napisz do mnie

Masz pytania? Śmiało skontaktuj się ze mną w najwygodniejszy dla siebie sposób. Z przyjemnością Cię poznam i opowiem więcej o sesjach zdjęciowych.

737355277

fotografia@paulinabodch.pl

Szczytniki (koło Poznania)

Znajdź mnie tutaj

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Paulina Bodych Fotografia sesja konna z koniem rodzinna